VI Festiwal

W dniach 11-12 czerwca w Bydgoszczy będzie można posłuchać piosenek Jacka Kaczmarskiego i innych bardów podczas VI Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Jako gwiazdy Festiwalu wystąpią laureaci z lat ubiegłych i artyści z krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Impreza będzie transmitowana na żywo w internecie. Po raz pierwszy Festiwal wszedł w poczet wydarzeń kulturalnych, współtworzących Święto Powstania Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jeszcze tylko kilka dni pozostało do zgłoszenia swojego udziału w Festiwalu. Termin zgłoszeń upływa 30 maja br. Zgłosiło się już wielu wykonawców z całej Polski. Niektórzy w Bydgoszczy po raz pierwszy staną na scenie, niektórzy to artyści ze sporym dorobkiem.

– Najbardziej cieszy nas ogromna różnorodność w sposobie odbioru twórczości Jacka. Świadczy to o tym, że nasi wykonawcy próbują na swój sposób zrozumieć poetycką twórczość Kaczmarskiego i nie ograniczają się do wykonań odtwórczych – mówi Grzegorz Dudziński, dyrektor Festiwalu.

Szczegóły przebiegu Festiwalu można znaleźć w regulaminie na stronie www.zrodlowciazbije.pl . Z nowości – w tym roku i pierwszy, i drugi dzień Festiwalu odbędzie się pod dachem, w Auli Copernicanum gościnnego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dotychczasowy plener (I dzień Festiwalu) zbyt często kończył się pogodowym psikusem. W tym roku w internecie będzie można śledzić całość wydarzeń festiwalowych (na stronie festiwalowej). Zmieniamy też miejsce wspólnego śpiewania w nocy z soboty na niedzielę – będzie to Klub Przygody (obok Starego Rynku).

Przewodniczącym Jury będzie muzyk Maciej Różycki. O losach wykonawców decydować będą także: Stefan Brzozowski („Czerwony Tulipan”), Adam Wuja-Wachowicz (ballada), przedstawiciel Wydziału Muzycznego UKW, przedstawiciel Radia PiK, przedstawiciel zaprzyjaźnionego toruńskiego Koncertu Pamięci Jacka Kaczmarskiego.

Pula nagród: 9000 zł, sesja nagraniowa, występ bez eliminacji podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”, cenne nagrody rzeczowe.

Wieloletnie wysiłki organizatorów w tym roku zostały dostrzeżone przez władze województwa – Festiwal będzie częścią obchodów Święta Powstania Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Honorowe patronaty – Patrycja Kaczmarska (córka Jacka), marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Festiwal dotowany jest ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorzy: Inicjatywa Kulturalna „Bard” i Lokalna Inicjatywa Kulturalna. Festiwal współtworzą: UKW, PR „PiK”, Akademicka Przestrzeń Kulturalna oraz wielu ludzi dobrej woli i pozytywnego zakręcenia.

Termin: 11-12 czerwca 2011 Program:

Sobota (11.06.2011), Aula Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
Bydgoszcz, ul. Kopernika 1(obok Filharmonii Pomorskiej)

godz. 16.00 – rozpoczęcie części konkursowej ok. godz. 19.00 – recital laureata V Festiwalu – Szymona Bruckiego ok. godz. 20.00 – „Mucha w szklance lemoniady” – spektakl muzyczny w wykonaniu
    największych gwiazd dotychczasowych Festiwali [zobacz więcej…] ok. godz. 21 – wytypowanie przez Jury uczestników Koncertu Laureatów (kolejność
    alfabetyczna). Pieśń finałowa w wykonaniu wszystkich uczestników Festiwalu po godz. 22.00 do rana – wspólne śpiewanie w „Klubie Przygody”

Niedziela (12.06.2011), Aula Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
Bydgoszcz, ul. Kopernika 1(obok Filharmonii Pomorskiej)

godz. 16.00 – Koncert Laureatów VI Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego
    „Źródło wciąż bije” ok. godz. 18.30 – spektakl „Rysy na życiorysie” w wykonaniu Kamili Klimczak,
    aktorki, artystki krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Program reżyserował
    Roman Dziewoński. [zobacz więcej…] ok. godz. 20.00 – zakończenie Festiwalu