IV Festiwal

Patrycja Kaczmarska o IV festiwalu
„Magia twórczości polega na tym, że jest wyrozumiała. Nie wybiera odbiorców, nie dyskryminuje wśród poglądów. Ojcu zawsze imponował samodzielne myślenie, wysnuwanie wniosków dotyczących przeróżnego rodzaju dzieł artystycznych.
Jakże lepiej przekazać to myślenie, niż przez wykonywanie ukochanych, szczególnych dla nas utworów? Festiwal „Źródło wciąż bije” jest idealną okazją, by młodzi artyści i wykonawcy pokazali swój skrawek świata ujęty w piosenkach Jacka Kaczmarskiego. W świecie tonącym w komercji, w fali nowych wartości, chęć wyrażania siebie samych poprzez sztukę jest niezmienna, i jakże potrzebna! Jestem zaszczycona, mogąc objąć patronatem tak ważne wydarzenie. Liczę, że scena Bydgoskiego festiwalu stanie się kultową sceną dla młodych twórców oraz początkiem dalszych sukcesów artystycznych.”

Patrycja Kaczmarska
Prezydent Bydgoszczy o IV festiwalu
„Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego na stałe zagościł w kalendarzu bydgoskich wydarzeń kulturalnych. Po raz kolejny przekonamy się, iż artysta, który rozpalał serca nadzieją wtedy, gdy tej nadziei najbardziej brakowało, nie zniknął z naszej pamięci. Źródło Brada Solidarności wciąż bije i choć mury już runęły, tematów do wyśpiewania pozostaje wciąż wiele.
Obejmując IV edycję honorowym patronatem, żywię nadzieję, iż zgromadzi wielu artystów, którzy wzorem lat ubiegłych – jak powiedział Andrzej Poniedzielski – „nie zrobią krzywdy twórczości Jacka”.
Wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, aby pamięć o poecie wciąż żyła, aby płynęła z niej nadzieja i siła do podejmowania nowych wyzwań, składam podziękowania i życzę, aby źródło wciąż biło, póki starczy sił i dobrej woli.”

Konstanty Dombrowicz – Prezydent Bydgoszczy
Dyrektor artystyczny o IV festiwalu
Jeszcze tylko do 05 maja śpiewający i grający mogą starać się o zakwalifikowanie do IV Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” – Bydgoszcz, 06-07 czerwiec 2009. W tej chwili mamy już zgłoszenia z różnych miast w Polsce (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kutno i wiele innych). Wielu artystów zapowiedziało, że dośle swoje zgłoszenie.
Jedno już można powiedzieć w tej chwili – nadesłane nagrania są profesjonalne, jeżeli chodzi o wykonanie. To cieszy. Będzie, czego posłuchać na IV Festiwalu. Zapraszamy tych, którzy jeszcze się nie zgłosili. Nieprzekraczalny termin – 05.05.2009. Szczegóły (sposób nadsyłania zgłoszeń, wymogi formalne itd.) w regulaminie IV Festiwalu na stronie www.ZrodloWciazBije.pl. Na tej stronie też aktualności, zdjęcia, nagrania i wiele innych rzeczy…
W tym roku nastąpią wręcz rewolucyjne zmiany w formule Festiwalu. Mimo kryzysu, impreza będzie trwała dwa dni (rok temu – jeden dzień). W sobotę 06 czerwca część konkursowa na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W klimatycznym, sprawdzonym miejscu na dziedzińcu, w otoczeniu wiekowych murów. Po konkursie występy laureatów z ubiegłego roku – śpiewającego w tonacji bluesowej Piotra Kędziory (I miejsce w 2008) i rockowej formacji CT (II miejsce w 2008). Zakończeniem pierwszego dnia Festiwalu będzie wspólne śpiewanie w klubie festiwalowym „Barka”. Tam, gdzie rok temu chyba po raz pierwszy w Polsce śpiewano „Obławę” na 60 głosów.
Drugi dzień Festiwalu to koncerty w Operze Nova. Wystąpi toruński aktor i reżyser Grzegorz Wiśniewski z programem piosenek Włodzimierza Wysockiego. Po nim nastąpi wręczenie nagród i Koncert Laureatów. W tym roku gwarantujemy wysokie nagrody w dwóch kategoriach – dla solistów i dla zespołów. Będzie tradycyjnie Nagroda JM Rektora UKW. I nowość – Nagrodą Publiczności będzie profesjonalna sesja nagraniowa ufundowana przez Polskie Radio PiK. Na zakończenie wystąpi Patrycja Kaczmarska z zespołem. Zaśpiewa piosenki Jacka – swojego ojca. Patrycja objęła nasz Festiwal swoim patronatem – jako jedyną tego typu imprezę w Polsce! Jak co roku, patronat nad Festiwalem objął także Prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe bezpłatny!
Ogłosiliśmy też konkurs dla tych wielbicieli twórczości Jacka, którzy niekoniecznie muszą od razu śpiewać. Jest to konkurs na najciekawsze pamiątki po Jacku. Możemy zdradzić, że mamy już prawdziwy rarytas – bilet na koncert Kaczmarskiego w bydgoskim klubie „Beanus”! Czyli Jacek Kaczmarski śpiewał kilkanaście metrów od miejsca, gdzie na dziedzińcu UKW teraz zaśpiewają jego fani! Na tej samej UKW, gdzie dziś jest ulica Jacka Kaczmarskiego! Nagrodą w konkursie na pamiątki jest dwuosobowe zaproszenie do Opery na wybrany przez siebie spektakl (szczegóły na stronie www.ZrodloWciazBije.pl).
Jest jeszcze kilka nowości z ostatniej chwili. Patrycja Kaczmarska ufunduje dodatkową, swoją nagrodę dla tego z wykonawców, który Jej się najbardziej spodoba. Co to będzie? Atrakcyjna dla każdego kaczmarofila niespodzianka… Do wysokich nagród pieniężnych dla najlepszych wykonawców dojdą też nagrody rzeczowe od sponsorów…
Do Organizatorów zgłaszają się osoby, które bezinteresownie chcą pomóc przy Festiwalu. Tak zrobił Paweł z Mogilna, który teraz prowadzi naszą stronę. Tak uczynili harcerze, którzy pomogą nam przy plakatowaniu i podczas koncertów. Tak zrobił pracownik UTP, dla którego wielką wartością jest to, że Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego odbywa się właśnie w Bydgoszczy, w Jego mieście. Ogromne dzięki! Właśnie takie gesty pokazują, że źródło naprawdę bije! Do zobaczenia na IV Festiwalu!

Grzegorz Dudziński – dyrektor artystyczny Festiwalu