III-ci Festiwal

Piotr Kędziora i „Człowiek na Księżycu” – oto zwycięzcy III Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” w Bydgoszczy. Najmłodszy uczestnik Festiwalu miał 10 lat …

Jury pod przewodnictwem Andrzeja Poniedzielskiego przyznało nagrody na III Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Pierwsze miejsce – Piotr Kędziora i zespół „Człowiek na Księżycu”. Drugie miejsce i nagroda publiczności – toruńska formacja CT. Trzecie miejsce – zespół „W obiektywie”. Nagroda JM Rektora UKW – Apolinary POlek i Karolina Czerska. Nagroda Tomasz Regi, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej – Przemysław Grudziński. Tyle nagrody… Najważniejsza jest jednak wypowiedź Andrzeja Poniedzielskiego: „Żaden z wykonawców nie zrobił krzywdy twórczości Jacka”. To wielka pochwała. Amatorzy zdobyli się na przedstawienie własnej wizji piosenek Mistrza – i to zostało zauważone. Poziom artystyczny III Festiwalu Andrzej Poniedzielski określił jako niebotycznie wysoki.

Plakat III Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”

O to właśnie chodziło Organizatorom. Widzów zapraszamy po to, aby na scenie mogli zobaczyć prawdziwych artystów – nie tylko odtwórców piosenek Jacka. Kogoś, kto ma własną wizję tej twórczości i potrafi ją przedstawić na scenie. Tak, jak chciał Jacek – „niech sobie znajdą własny temat i niech go wyśpiewają sami. Inaczej zdradzą wielbiciele, że nie pojęli ze mnie wiele.”

Wielkimi krokami zbliża się już IV Festiwal. Na pewno w wielu elementach będzie różnić się od poprzednich, wiele sprawdzonych już elementów zachowamy. Organizatorzy myślą o dwóch dniach festiwalowych – pierwszego dnia odbędą się przesłuchania finalistów i minirecitale laureatów III Festiwalu (prawdopodobnie Piotr Kędziora i CT.) Drugi dzień to koncert laureatów IV Festiwalu i koncert gwiazdy. Kolejna nowinka to podział wykonawców na dwie kategorie – na solistów i zespoły. Tak chyba byłoby sprawiedliwiej. Takie zresztą były sugestie wykonawców. W planach są też imprezy towarzyszące – np. konkurs na najciekawszą pamiątkę po Jacku. To może być stary bilet na koncert, prywatna fotka, ciekawy wpis itd. Szczegóły tego konkursu już niebawem.

Przygotowywana jest płyta z III Festiwalu. Strona muzyczna jest już gotowa, trwają prace nad okładką. Trzeba jeszcze „tylko” znaleźć sponsora strategicznego tego wydawnictwa – i płyta (a w zasadzie album) może znaleźć się na Waszej półce.

Plany są zatem całkiem niezłe, wszystko jednak zależy, jak zawsze, od finansów. Mamy nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, znajdą się sponsorzy, dla których bydgoski Festiwal jest czymś naprawdę ważnym. Ludzie, dzięki którym źródło wciąż bije…