Nagrody Festiwalu Kaczmarskiego dla nastolatki i studentki

Nastolatka z Gdańska i studentka z Krakowa – zwyciężyły w bydgoskim II Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”.

Podział głównej nagrody nie popsuł dziewczynom radości z wygranej. – Nie przypuszczałam, że to właśnie ja mogę dojść tak wysoko, a że komuś innemu też się to udało, to mi nie przeszkadza – mówi 14-letnia Eliza Banasik z Gdańska. Cztery tys. zł wyśpiewała sobie utworami: „Ostatnie dni Norwida” oraz „Powrót”. – Kaczmarski to mój ulubiony artysta, znam większość jego piosenek – mówi. Już jako dziewięciolatka wykonywała repertuar barda publicznie. – Brałam udział w specjalnej edycji programu telewizyjnego „Od przedszkola do Opola”, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na leczenie Jacka Kaczmarskiego – wspomina.

Druga zwyciężczyni nie jest jeszcze miłośniczką twórczości pieśniarza. – Powiedzmy, że jestem dopiero jego początkującą fanką – mówi otwarcie 22-letnia Anna Stela z Krakowa. – To nie znaczy, że jego repertuar poznałam dopiero w związku z konkursem, ale bliższa mi jest poezja śpiewana z elementami jazzu i bluesa – mówi uczennica szkoły muzycznej II stopnia. Podczas festiwalu zaśpiewała „Nawiedzona wiek XX” oraz „A my nie chcemy uciekać stąd”.

Bardzo podobała jej się atmosfera panująca podczas festiwalu. – Poznałam wielu fajnych ludzi, w tym też z Krakowa. Myślę, że znajomość z nimi potrwa dłużej niż tylko dziewięć godzin wspólnej jazdy pociągiem do domu.

Źródło: Gazeta Wyborcza