XX Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”, Bydgoszcz, 13 – 14 września 2025
https://youtube.com/shorts/M-a-SdSFPxY?si=9NUCWXdh1W2lU8fn
Zapraszam grających i śpiewających na nasz festiwal! Tegoroczną gwiazdą festiwalową będzie zespół Projekt Volodia i Leonard Luther z zespołem!
Zapraszam wszystkich grających i śpiewających, dla których ważne są przekazywane treści. Nasz festiwal od początku istnienia podkreślał wielką wagę słowa. Dla nas Jacek Kaczmarski nigdy nie był Bardem Solidarności – był wielkim poetą, który pozostawił po sobie wspaniałe, mądre pieśni. Te pieśni w nowych aranżacjach chcielibyśmy usłyszeć na XX Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Można startować w dwóch kategoriach:
-kategoria piosenki Jacka Kaczmarskiego
– kategoria pojedynek z Mistrzem.
W tej pierwszej kategorii uczestnik zaśpiewa dwie piosenki Jacka. W tej drugiej – jedną piosenkę Jacka i jeden utwór autorski. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko/nazwa zespołu, kategorię (piosenki Jacka Kaczmarskiego lub pojedynek z Mistrzem), adres i numer telefonu, dwa nagrania, parę słów o sobie dla konferansjera. Zgłoszenie przesyłamy na adres lik.stowarzyszenie@gmail.com. Zgłoszenia przyjmujemy do 1 września 2025.
Dokładny, szczegółowy regulamin na stronie http://zrodlowciazbije.pl/dla-wykonawcow/.
Program:
sobota 13.09.2025, Otwarta Przestrzeń Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15)
godz. 16.00 – przesłuchania konkursowe
ok. godz. 19.00 – recital laureata XIX FJK – Piotr Nowak
Piotr Nowak to gitarzysta klasyczny, autor tekstów, który swoją muzyczną drogę rozpoczął od fascynacji piosenką poetycką — fascynacji, która z czasem przerodziła się w głębsze zainteresowanie różnorodnymi formami wyrazu. Choć dopiero stawia pierwsze kroki na scenie, nadrabia to szczerym zaangażowaniem, autentycznością i pasją, która nie zna kompromisów. Podczas recitalu usłyszymy przede wszystkim jego autorskie utwory — zapowiedź powstającego programu — ze wstępem opartym o twórczość Jacka Kaczmarskiego, która towarzyszy mu jako ważny punkt odniesienia i inspiracja. Razem z nim na scenie wystąpi Adam Szaja, grający na pianinie. Będzie kameralnie, nastrojowo i z serca.
ok. godz. 20.00 – wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów
niedziela 14.09.2025, Over the Under (Bydgoszcz, ul. Dworcowa 51, wejście od strony bulwaru nad Brdą)
godz. 16.00 – Koncert Laureatów XX Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”
godz. 17.30 – recital zespołu Projekt Volodia
„Piosenka z treścią. Koncert z temperamentem.”
Łączymy poetyckość z energią i rytmem ulicy.
PROJEKT VOLODIA
to unikalna grupa muzyczna, która zyskała uznanie za swoje innowacyjne podejście do twórczości m. in. Włodzimierza Wysockiego, Stanisława Grzesiuka oraz bogatego zbioru piosenek lwowskich.
Nazwa zespołu, który powstał w 2007 roku – to hołd złożony jednemu z najwybitniejszych, kontestujących bardów XX wieku: Włodzimierzowi Wysockiemu – nazywanym wśród przyjaciół: „Wołodia”.
Muzyka Projektu Volodia to niezwykłe połączenie tradycji z nowoczesnymi brzmieniami, tworzące harmonijną i niepowtarzalną całość. Na rynku muzycznym wyróżniają się oryginalnym stylem o bardzo urozmaiconym instrumentarium, który trudno porównać do jakiejkolwiek innej formacji.
Zespół ma na swoim koncie sześć albumów, z których „Piosenki W. Wysockiego”, „Pocztówka ze Lwowa” oraz „Projekt Volodia gra Grzesiuka” spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez dziennikarzy muzycznych i czołowe rozgłośnie radiowe. Projekt Volodia to również autorskie kompozycje napisane do własnych tekstów i – przede wszystkim – do wierszy ulubionych poetów takich jak: Andrzeja Bursa czy Władysława Broniewskiego. Zespół – często bez względu na bieżące trendy, muzyczne mody i komercyjne oczekiwania rynku muzycznego – pozostaje wierny swojemu stylowi i rozpoznawalnemu brzmieniu.
Projekt Volodia to nie tylko autentyczność i brak konformizmu oraz głębsze przesłanie ale również radość i pasja widoczna podczas koncertów.
Dorobek artystyczny zespołu Projekt Volodia
- Setki koncertów po całej Polsce zagranych wśród czołowych artystów
- 6 oficjalnie wydanych albumów
- Koncert „Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego” w studio im. Agnieszki Osieckiej transmitowany w programie Trzecim Polskiego Radia
- Album „Nie chcę być poetą” wybrany płytą tygodnia w Radiowej Trójce
- „Pocztówka ze Lwowa” w muzycznym podsumowaniu 2020 przez dziennikarzy Polskiego Radia wybrana jako jedno z NAJWAŻNIEJSZYCH MUZYCZNYCH WYDARZEŃ ROKU
- Koncerty Projektu Volodia często były uznawane za lokalne, najważniejsze wydarzenie kulturalne roku
- Płyta „Projekt Volodia gra Grzesiuka” wg Radia WNET – JEDEN Z ALBUMÓW ROKU 2021 !!!
Dyskografia zespołu Projekt Volodia
•„Piosenki Włodzimierza Wysockiego”, MTJ, 2011
•„To męski świat” – MTJ, 2013
•„Nie chcę być poetą” – My Music, 2018
•„Pocztówka ze Lwowa” – My Music, 2020
•„Projekt Volodia gra Grzesiuka”, My Music, 2021
- „Wysocki Refecti”, My Music 2022
Projekt Volodia skład zespołu:
•Janusz Kasprowicz – wokal, gitara basowa
•Bogdan Bińczak – vinofon, akordeon, instrumenty perkusyjne, melodyka, drugi wokal
•Robert Gawron – banjo, ukulele, gitara klasyczna
•Tomasz Burzyński – perkusja,
•Marcin Kotlarski – gitara elektryczna, chórki
www.facebook.com/projektvolodia
godz. 19.00 – recital Leonarda Luthera z zespołem
Od urodzenia, czyli od z lekka czterech dekad, związany jestem z Bydgoszczą – miastem nad Brdą, rzeką, którą lubię najbardziej na świecie. Nad jej brzegami upłynęło dzieciństwo z wędką w ręku i młodość, z pierwszą na ramieniu gitarą w pokrowcu z cienkiego materiału.
Z Brdą też związany był kawałek mojej muzycznej przygody – czas, gdy grałem szanty. Z upodobaniem i pasją oddałem się jednak poezji śpiewanej.
Wykorzystałem szansę współpracy z : Aleksandrą Bacińską, Ludwikiem Lipnickim, Mariuszem Trzaska, Wiesławem Sikorskim, Sławomirem Luter, Piotrem Beneckim, czy Sławomirem Kryś, którzy oddali mi swoje słowa w muzyczną wieczystą dzierżawę, a na deskach popularnych festiwali i przeglądów, takich jak: Yapa, Danielka , Bazuna, Włóczęga, Studencki Festiwal
Piosenki w Krakowie, czy Swojskie Klimaty, wyśpiewałem niejedną nagrodę. Do dziś ze szczególnym sentymentem wspominam indywidualne, prywatne nagrody, przyznane mi: przez Stare Dobre Małżeństwo, na Yapie w 1989 roku i przez Agnieszkę Osiecką na Studenckim Festiwalu w Krakowie, czego finałem był udział w programie Butiqe.
Tytuły, przywiezione z przeglądów, festiwali i poetyckich spotkań z balladą, zaowocowały popularnością, której przejawem były: programy w telewizji publicznej i lokalnej, a także powołanie do życia kilkuosobowego zespołu, z którym rozpocząłem „na poważnie” przygodę z poezją śpiewaną.
Skład muzyków, z którymi grałem i grywam zmieniał się parokrotnie – nie zmienił się tylko jeden człowiek – gitarzysta i aranżer, z którym łączy mnie wiele lat muzycznej przyjaźni – Piotr Gąsiewski. W ostatnim czasie stałym ogniwem instrumentalnym, towarzyszącym gitarom podczas moich koncertów jest też akordeon, na którym dźwięki wyczarowuje Rafał Chmiel.
Na początku lat 90-tych wydane zostały kasety: Statystyczny uniform oraz Dla Michasia. Kraina Zagubionych Marzeń ukazała się nieco później zarówno na kasecie, jak i na płycie w zestawieniu z najpopularniejszymi moimi piosenkami. Mimo tego, że wokół mnie zmienia się świat i zmieniają się układy, ja, z niezmienną satysfakcją, „robię swoje”. Prowadzę autorskie wieczory „Z gitarą, sercem i duszą”, zasiadam w jury konkursów wokalno – muzycznych, promując młode talenty. W wolnym czasie nadal tworzę i komponuję poezję śpiewaną.
Z przyjemnością gram gościnnie na deskach festiwali, w klubach, podczas różnego typu imprez plenerowych i kulturalnych – wszędzie tam, gdzie słowo ubrane w balladę jest dla ludzi sposobem na życie.
Poza muzyką, robię to, co większość z nas: pracuję ( bo z czegoś trzeba żyć 😀 ); chodzę na spacery ( bo czasem trzeba złapać oddech) i spędzam czas z ludźmi, których cenię i lubię oraz z tymi, którzy lubią chociaż trochę mnie i moją muzykę (bo tylko wtedy czas nigdy nie jest zmarnowany).
https://www.youtube.com/@DranoelRehtul
Kontakt telefoniczny: Grzegorz Dudziński 509-76-76-89